Egzoz Testi

egzoz-muayene

Egzoz Testi

Ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, egzoz emisyon oranına oldukça büyük önem vermektedir. Bu testi yaptırmayıp trafiğe çıkarak hava kirliliğine yol açan sürücülere ise ciddi meblağlarda para cezası uygulanmaktadır. Egzoz muayenesi yaptırmama cezası 2021 yılında 2 farklı kategoride değerlendirilmektedir.

Bu kategoriler:
• Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahipleri 2.067 Türk Lirası cezai işleme tabiidir.
• Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan ve standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahipleri 3.791 Türk Lirası cezai işleme tabiidir.

Egzoz muaynesi gecikme faizi var mı sorusunun cevabı ise hayır olarak yanıtlanır. Egzoz muayenesi geciktiği için ekstra olarak bir ceza ücreti kesilmez.

EBD Otogaz'da Egzoz Testi

Gerekli Belgeler
• Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapılacak aracın Tescil Belgesi.
• T.C Kimlik no’sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getiriniz.
Ölçüm Periyodları
• Hususi (binek) ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir yapılmalıdır..
• Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.
• Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.
Tadilat yapılan veya zorunlu muayeneye sevk edilen araçlara egzoz gazı emisyon ölçümünün yenileme zorunluluğu
Muayene süresi veya egzoz gazı emisyon ölçüm süresi dolmasa bile, tüm tadilatlar dahil olmak üzere üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar ile emniyet ekipleri tarafından yeniden muayenesi zorunlu tutulan araçların egzoz gazı emisyon ölçümünün de yenilenmesi gerekecektir.
Zorunlu olarak yapılacak egzoz gazı emisyon ölçümünün tarihinin, teknik değişikliğin yapıldığı veya muayeneye zorunlu sevk edildiği gün veya daha ileri bir tarih olması gerekmektedir.
Önemli Notlar
• Ölçüm öncesi; egzoz sistemi üzerinde yer alan delik ve çatlakların onarılması, bağlantı noktalarının sağlam olması, “Katalitik Konvertör”lü araçların konvertörlerinin sağlam durumda olması gereklidir.
• Egzoz Sisteminde oluşabilecek bu ve buna benzer sorunların giderilmiş olduğunu mutlaka kontrol edin. Egzoz sistemi kusurlu olan araçların ölçümleri onaylanmaz.
• Egzoz sisteminde yukarıda sözü geçen sorun ya da sorunların mevcudiyeti, ölçüm sırasında emisyon değerlerini belirlenmiş sınırların dışında gösterir ve ölçüm sonuçlarını olumsuz etkiler.
• Aracınızın periyodik bakımının yaptırılmış olması da aracın ölçüm sonuçlarını olumlu etkilemektedir.
• Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıran araçların geçerli olan son ölçüm tarihi EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORUNDA yazmaktadır. İlk muayene geçerlilik süresi henüz dolmayan ilk kez tescil edilen yeni motorlu araçların ise egzoz gazı emisyon ölçüm tarihleri ilk muayene geçerlilik süresi ile aynıdır.
• 01.01.2018 tarihinden itibaren Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü sınır değerlere uygun olan araçlara PUL ve RUHSAT verilmeyecek, EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORU düzenlenecektir. Bu RAPOR araçta muhafaza edilmelidir.
• Egzoz emisyon muayenesine tabi olan tüm araçların egzoz emisyon muayene süreleri, uygunluk belgesindeki üretim tarihi üzerine kendi muayene periyotları eklenerek belirlenir.

Hızlı Servis

Zaman kaybetmeden sonuca ulaşın.

Ödüllü Hizmet

Müşteri Memnuniyet ödüllü hizmet

Uzman Ekip

İşinde uzman ekibimiz sizinle.

Güvenli Alışveriş

Yapılan işlemler yasal ve faturalıdır.

Uygun Fiyatlar

Uygun fiyatlar ve ödeme koşulları.

EBD Garantisi

Yapılan işler ile ilgili Garantidesiniz.

Egzoz Testinde Neler Yapılır

Emisyon testi sayesinde araç sahiplerinin taşıtlarının trafik için uygun olup olmadıkları belirlenmektedir.

Bursa EBD Otogaz, Egzoz Emisyon Ölçümü Yetkili İstasyonudur

Bizimle iletişime geçin, en kısa sürede randevunuzu alın