Preloader icon
neden-otogaz

Neden Otogaz?

Çevreciliği ile Avrupa Birliği tarafından “Geleceğin Yakıtları” arasında gösterilen LPG, 1996 yılından bu yana ülkemizde araç yakıtı olarak kullanılmakta ve otogaz ismiyle de bilinmektedir.

Otogaz; yaygın, performansı yüksek, ekonomik, güvenli ve çevreci bir yakıt olması sebebiyle an itibarıyla Türkiye’de en çok tercih edilen binek araç yakıtı konumundadır ve her sene yaklaşık 300.000 yeni kullanıcı, aracını otogaz kullanacak şekilde dönüştürmektedir.

Neden Otogaz?
Yaygın

Şu an Türkiye’de her on binek araçtan dördünde otogaz tercih ediliyor. Diğer bir deyişle LPG, Türkiye’nin en yaygın olarak kullanılan binek araç yakıtı konumunda.

Binek araçtan lüks arazi araçlarına, taksiden hafif ticari araçlara kadar her türlü araç tipinde güvenle kullanılan otogaz, yaklaşık 4 milyon tüketicinin tercihi. Üstelik tüketicilerin 700.000’e yakını bayan sürücülerden oluşuyor.

Neden Otogaz?
Performanslı

Otogaz, benzine göre daha yüksek oktan değerine sahiptir. Bu sayede tüm araçlarda daha verimli yanma ve daha yüksek motor gücü üretimi sağlar.

Kit teknolojisi son yıllarda çok gelişmiş durumdadır. Benzin enjektörlerinden sıvı fazda LPG püskürterek çalışan sistemler, aracın performansını benzinli sistemlerin de üzerine çıkarmaktadır.

Kaliteli LPG kiti ve doğru dönüşüm ile LPG kullanan bir araçtan yüksek performans alınması mümkün olur. Özellikle fabrikada LPG’li olarak üretilen araçlardan ise performans konusunda daha da iyi sonuçlar alınmaktadır.

Neden Otogaz?
Ekonomik

LPG sayesinde %30 %40 oranında yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. Bu da araç başına yılda ortalama 1.000 – 1.500 TL tasarruf etmek anlamına gelir. Bu sayede dönüşüm işleminin masrafı 1 seneden daha kısa sürede geri kazanılmış olur. Türkiye’de LPG kullanan tüketiciler sayesinde bir yılda yaklaşık 6 milyar TL’lik tasarruf sağlanmış, ekonomiye ek katkı yaratılmıştır.

Neden Otogaz?
Güvenli

LPG, en az alternatifleri kadar güvenli bir yakıttır. İstanbul İtfaiyesi’nden alınan bilgilere göre, LPG’nin neden olduğu yangın sayısıyla kıyaslandıklarında, sigara 1.000 kat, elektrik kontağı 500 kat, akaryakıt 100 kat, mum 2 kat daha fazla yangına sebep olmaktadır.

LPG dönüşümü, TSE’den Hizmet Yeterlilik Belgesi’ne sahip olan bir dönüşüm merkezinde gerçekleştirildiği takdirde oldukça güvenli bir işlemdir.

Otogaz tankı, alternatiflerine göre yaklaşık 6 kat daha kalın olması sayesinde darbelere karşı daha dayanıklıdır. Tank üzerinde bulunan yüksek basınç (emniyet) valfi, herhangi bir sebeple tank içi basıncı yükselse dahi aşırı basıncı düşürerek patlamaları önler. Tankın kalınlığı ve emniyet valfinin olması LPG’yi diğer yakıtlardan güvenlik anlamında farklılaştırmaktadır.

Neden Otogaz?
Çevreci

Otogaz diğer araç yakıtlarından daha çevrecidir. Bu yönüyle pek çok ülke ve Birleşmiş Milletler tarafından teşvik edilmektedir.

Otogaz düşük karbonlu bir yakıt olduğundan, küresel ısınmanın en büyük sebebi olarak gösterilen CO2emisyonunda altarnatiflerinden çok daha iyi sonuçlar sergilemektedir. Türkiye’deki yaklaşık 4 milyon LPG’li araç sayesinde bir yılda 1 milyon ton CO2 tasarrufu sağlanmıştır.