Çözüm Ortaklarımız

EBD Otogaz, Bize Hemen Ulaşın Tel: +90 224 341 36 65

ÜLKEMİZDE LPG

Bugün Türkiye’de otomotiv yakıtı olarak LPG’nin pazar payı yaklaşık %12’dir. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’nin Avrupa Birliği hedeflerini şimdiden geçtiği görülmektedir.

Ülkemizde LPG kullanan 3 milyonun üzerinde araç sayesinde her yıl yaklaşık 1 milyon ton daha az CO2 salınımı gerçekleşmektedir.

Türkiye, LPG tüketimi açısından 2000 yılında zirveye ulaşmıştır. Bu tarihte, Rusya haricinde, Avrupa’nın en büyük pazarı Türkiye olmuştur.

Türkiye, dünyanın en büyük 14. LPG pazarıdır. Avrupa’da ise 3.sırada yer almaktadır.

Ev ve endüstriyel kullanımda, Türkiye dünyada 17.sırada yer almaktadır. Aynı kategoride Türkiye, Avrupa’nın en büyük 5. Pazarıdır.

Otogaz kullanımı açısından Türkiye dünyada 2. sırada iken ; Avrupa’da 1.sırada yer almaktadır. Türkiye aynı zamanda, otogaz kullanan araç sayısı bakımından ve istasyon sayısı bakımından da dünya lideridir.

 

LPG’NİN AVANTAJLARI

 

LPG benzine göre ucuzdur.

Temiz bir yanma sağlar.

LPG pistonların, segmanların, valflerin ve bujilerin aşınmasından meydana gelebilecek kurşun, vernik ya da karbon atığı çıkarmaz. Motor karterini yada motorun yanma odalarını kirletmez. Motoru temiz tutar, karbon ve kurum oluşturmaz dolayısıyla motor ömrünü uzatır.

Ateşleme bujisinin ömrünü uzatır.

Yanma odalarında ya da ateşleme bujilerinde tortu oluşmaz, çünkü LPG’nin farklı karışımlarındaki kuvvetlendiricilere ihtiyacı bulunmamaktadır. Ateşleme bujileri, diğer yakıtlardan, özellikle benzin kullanan araçların motorlarındaki bujilere göre daha uzun ömürlüdür. LPG Dönüşüm Sisteminde Yakıt Pompası Kullanılmaz.

Karbüratör masrafı azdır. LPG yakıtlı motorlardaki karbüratör, birkaç hareketli parça ve kirliliği engelleyecek havalandırmasız basit bir mekanizma olup, karbüratör servisi ve tamiri yok denecek kadar azdır. Aşınma Süresi Düşüktür.

Yukarıda anlatılan nedenlerden dolayı LPG yakıtlı motorlar yıl içerisinde daha fazla gün ve saatte çalışabilirler. Üretim süresi kaybı, parça ve işçi masraflarından daha az etkilenirler.

Yakıt Sistemi Kapalıdır.

Tamamen kapalı yakıt sistemi olması nedeni ile akıtma ve buharlaşma kayıpları yoktur.

Temiz ve çevreci bir yakıttır. Özellikle LPG yakıtı kullanan araçların motor yakıtının düşük kirlilik özellikleri kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda LPG kullanılan motorlarda karbon monoksit tesiri benzine göre % 50-90 oranında, hidrokarbon tesiri ise % 38-62 oranında daha düşüktür.

 

EKONOMİK ARAÇ KULLANMA VE YAKIT TASARRUFU İÇİN ÖNERİLER

 

Şehir içi bölgelerde ekonomik ve ideal taşıt hızı 25-95 km/saattir. Gaz pedalını devamlı nazikçe kullanınız. Ani kalkışlardan ve duruşlardan kaçınınız.

Olması gereken vitesten düşük viteslerde aracı kullanarak %45’e varan daha fazla yakıt tüketimine, motorun yorulmasına ve yıpranmasına neden olursunuz. Motoru yormamak için mümkün olduğunca aracınızı uygun viteste kullanınız.

Radial lastikler kullanınız. Radial lastikler yakıt tüketimini azaltır.

Lastiklerin hava basıncı yeterli olmayan taşıtlar, %5’e varan fazla yakıt tüketimine neden olur.

Yaz aylarında güneşte kalan aracı çalıştırmadan önce camları açarak araç içindeki aşırı ısınmış havayı dışarı atınız. Aracın kliması çalışırken camları kapalı tutunuz. Aracın kliması ile havayı ısıtamazsınız.

Aracınızın klimasını çalıştırdığınızda her 100 km’de 1.0-2.0 litre ekstra yakıt tüketirsiniz.

Normal seyir esnasında aracınızın camlarını kapalı tutunuz. Açık camlar araç üzerinde dalgalı rüzgar oluşumuna ve taşıt hızının düşmesine neden olur. Açık camlar, 100km/saat hızda %4 ekstra yakıt sarfiyatına yol açar.

LPG ve doğal gaz temiz yakıttır. .Aracınızı LPG veya Doğal Gazlı Sisteme lisanslı uzman kurumlarca dönüştürerek hem daha verimli ve ekonomik yakıt tüketimi, hem de daha temiz çevre elde edebilirsiniz.

Ekonomik yakıt tüketimi için aracınızı yavaş yavaş hızlandırınız ve yavaşlatınız.

95 km/saat hızın üzerinde sürdüğünüz her 8 km/saat için %10 daha fazla yakıt tüketebilirsiniz.

Aracınızı 20 km/saat ve daha düşük hızda sürdüğünüzde %50 daha fazla yakıt tüketebilirsiniz.

Hava filtresi kirli ve tıkalı ise filtre motora hava akışını engeller.Kirli hava filtresi %10 daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Hava filtresini temizleyiniz/temizletiniz veya değiştiriniz.

İlk 5 km içinde aracınızı yüksek hızda sürmekten ve aşırı hızlanmadan kaçınınız.

Aracınızın hızını sık sık değiştirmeden belli bir hızda seyrederek daha az yakıtla daha uzun mesafe alabilirsiniz. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde dur-kalk olayı sık yaşandığı için hem yakıt tüketimi hem de egzozdan atılan kirletici miktarı artmaktadır. Aracınızda hava/yakıt ayarını ve egzoz ölçümünü süresi içinde yaptırarak daha az yakıtla daha uzun mesafe alabilirsiniz.